Jak szybko zregenerować się po porodzie? Rehabilitacja dla kobiet w 1-4 dobie po porodzie

Jak szybko zregenerować się po porodzie? Rehabilitacja dla kobiet w 1-4 dobie po porodzie

FIZJOTERAPIA POŁOGOWA – NIEOCENIONE WSPARCIE DLA FIZJOLOGICZNEGO POŁOGU.

Połóg to czas cofania się zmian adaptacyjnych ciąży i kompleksowej regeneracji organizmu po porodzie. Przyjmuje się, że fizjologiczny połóg po porodzie siłami natury trwa 6-8 tygodni, a po cesarskim cięciu ok 12 tygodniu. Teoretycznie w tym czasie powinny obkurczyć się narządy wewnętrzne, powłoki brzuszne oraz kręgosłup powinien powrócić do swoich optymalnych krzywizn.

Rzeczywistość jednak znacznie odbiega od teorii. Liczenie, że połóg jest wystarczający, aby odzyskać pełną sprawność fizyczną i dobry stan psychofizyczny po ciąży i porodzie jest naiwne.

W krajach Europy Zach., jak we Francji lub Szwajcarii, kobieta po porodzie otrzymuje skierowanie na 10 sesji z zakresu fizjoterapii połogowej. Niestety w Polsce młode mamy muszą zadbać o swoje zdrowie we własnym zakresie.

Fizjoterapia połogowa obejmuje prawidłową pionizację po porodzie, zestaw naturalnych ruchów i prostych ćwiczeń oraz wskazówki dla wykorzystania ergonomii ruchu w codziennych obowiązkach mamy (m.in. jak siadać, pochylać się, podnosić, aby nie zakłócać procesów regeneracyjnych powłok brzusznych i np. blizny po cesarskim cięciu).

Wczesna profilaktyka w postaci wykonywania naturalnych ruchów i prostych ćwiczeń już od pierwszych godzin po porodzie przyczynia się m.in. do:

– zapobiegania zakrzepom krwi,
– sprawniejszej inwolucji (obkurczania się) macicy,
– reedukacji poprawnej postawy ciała,
– przywrócenia poprawnego toru oddechowego,
– odzyskania fizjologicznej funkcji mięśni dna miednicy i powłok brzusznych,
– poprawy krążenia krwi co sprzyja lepszemu odżywianiu komórek i szybszej regeneracji całego organizmu,
– odzyskania siły i energii do codziennego działania.

O konieczności wdrożenia w proces regeneracji poporodowej fizjoterapii w połogu mówią coraz głośniej fizjoterapeuci. Dzięki czemu polskie mamy są coraz bardziej świadome i wcześnie zaczynają wdrażać mądry, profilaktyczno-terapeutyczny ruch. Zaleca się wykonywanie określonych ruchów i ćwiczeń

Fizjoterapia połogowa to również pierwszy z trzech kroków mojego autorskiego programu treningowego dla kobiet po porodzie „Mama Wraca do Gry”, którego celem jest edukacja młodych mam, jak bezpiecznie i efektywnie  odzyskać sprawne ciało, zdrowie intymne i energię po porodzie.

Poniżej załączam film instruktażowy z mojego połogu z kilkoma przykładowymi ćwiczeniami i wskazówkami jak pomóc swojemu ciału w regeneracji będąc jeszcze w szpitalu. Wykonywałam ten trening 2 razy dziennie i uważam, że bardzo mi pomógł i był idealnym wprowadzeniem do dalszej aktywności fizycznej.

Pełen program dbania o siebie po porodzie możesz znaleźć w naszej Szkole Rodzenia On-line

Katarzyna Kopecka
Trener Personalny Kobiet

Close Menu
open

? Nowa wersja Szkoły Rodzenia Online ➡️ Sprawdź szczegóły

×

Koszyk