Dlaczego Cesarskie Cięcie?

Dlaczego Cesarskie Cięcie?

„Cesarskie cięcie” brzmi dumnie.😊
Ale skąd wzięła się właśnie taka nazwa? I co oznacza?

Najbardziej popularna wśród badaczy etymologia określenia „cesarskie cięcie”, jest taka, iż nazwa zabiegu wywodzi się od rzymskiego prawa lex Caesarea. Prawa, które pozwalało na caedere, czyli „cięcie” lub „prucie” brzucha zmarłej matki w celu wyciągnięcia dziecka. W skrajnych przypadkach i tylko przed ukończeniem dziesiątego miesiąca ciąży prawo to zezwalało także na wykonanie cięcia u kobiet żywych. (Lex Caesarea powstało na kanwie lex Regia prawa stworzonego przez Rzymian już na 600 lat p.n.e.)

Mało prawdopodobne, aby nazwa pochodziła od imienia rzymskiego cesarza Gajusza Juliusza Cezara, urodzonego rzekomo przez cesarskie cięcie. Dlaczego? Ponieważ przydomek caesar – rzeczywiście znaczący w łacinie tyle co: „był wycięty” – dodany został do rodziny Juliuszów już wcześniej, przypuszczalnie wraz z narodzinami jednego z protoplastów rodu, który przyszedł na świat właśnie w ten sposób. Ponadto matka Cezara zmarła w wieku 66 lat. Trudno uwierzyć, aby wielki cesarz urodził się przez cesarskie cięcie, skoro kobiety w tamtych czasach nie przeżywały takiej operacji.

Żródło: Zarys historii cięcia cesarskiego – od starożytności do końca XVII wieku, A. Torbé i wsp., Przegląd Lekarski 2017 / 74 / 1

Close Menu
×

Koszyk