ZASTOSOWANIE SUBSTANCJI PRZECIWZROSTOWYCH PODCZAS CESARSKIEGO CIĘCIA

ZASTOSOWANIE SUBSTANCJI PRZECIWZROSTOWYCH PODCZAS CESARSKIEGO CIĘCIA

Na Weekendowym Kursie Cesarskiego Rodzenia często pytacie nas o preparaty zapobiegającego powstawaniu zrostów po cesarskim cięciu, które lekarz może zaaplikować bezpośrednio na przecięte tkanki jeszcze podczas operacji.

Skonsultowałam się w tym temacie z ginekologiem oraz chirurgiem, a także zrobiłam przegląd publikacji medycznych. I o to co udało mi się ustalić.

  1. Do głównych metod zapobiegania powstawaniu zrostów należy przede wszystkim odpowiednia technika operacyjna. Jednak można również stosować substancje i metody barierowe zapobiegające powstawianiu zrostów, które lekarz aplikuje na operowane pole bezpośrednio podczas operacji.
  1. Nie jest to standardowa procedura stosowana podczas cesarskiego cięcia. Jednak lekarz może na indywidualną prośbę pacjentki taki preparat zastosować, jeśli osobiście uznaje tę profilaktykę za słuszną. Opinie wśród lekarzy dotyczące skuteczności takich substancji są podzielone. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, jakie podejście do tego typu preparatów mają lekarze w szpitalu, w którym planujecie rodzić.
  1. Najpopularniejszy tego typu preparat dostępny na polskim rynku nosi nazwę Hyalobarrier Gel. Ma postać gęstego i lepkiego żelu i składa się w 100% z czystego kwasu hialuronowego, który jest jednym z głównych składników ludzkiej tkanki łącznej, nabłonkowej i śródbłonkowej. Można go zakupić w aptece bez recepty. Cena tego preparatu wynosi 500 – 600 zł.
  1. Lekarz na zakończenie operacji oczyszcza ranę i pokrywa żelem przecięte tkanki. Preparat pozostaje w miejscu nałożenia do 7 dni. W tym czasie działa najintensywniej, nie dopuszczając do sklejania się tkanek. A po około 4 tygodniach od aplikacji ulega całkowitej biodegradacji.
  1. Skuteczność substancji potwierdzono w badaniach przedklinicznych na zwierzętach oraz w badaniach klinicznych oceniających redukcję powstawania zrostów podczas laparoskopii, laparotomii i histeroskopii. Dotychczas przeprowadzone badania dowodzą, że zmodyfikowany kwas hialuronowy jest idealnym czynnikiem redukującym częstość powstawania nowych zrostów oraz zapobiegającym „narastaniu” już istniejących. Na modelach zwierzęcych zaobserwowano, że preparat ten pozwala zredukować ryzyko zrostów powstałych na skutek stosowania szwów. Jednak pojawiły się również prace mówiące o braku skuteczności przeciwzrostowej po zabiegach histeroskopowych. Pomimo pierwszych pozytywnych wniosków, przeprowadzone badania kliniczne nie są wystarczające, aby z całą pewnością stwierdzić, że zrosty nie wystąpią po jego zastosowaniu.
  1. Bezwzględnie zaleca się zastosowanie substancji przeciwzakrzepowych w przypadku kobiet ze zdiagnozowaną endometriozą i kobiet, które w przypadku poprzednich cesarskich cięć miały tendencję do tworzenia się zrostów.

Podsumowując: podczas cesarskiego cięcia, w ramach profilaktyki przeciwzrostowej można zastosować preparat Hyalobarrier Gel. Jednak cena tego preparatu nie jest niska, a nie gwarantuje on Wam, że zrosty się nie utworzą. Decyzję o zastosowaniu takiego preparatu w waszym indywidualnym przypadku powinnyście podjąć z lekarzem przeprowadzającym operację. A ponieważ nie jest to standardowa procedura, lekarz ma prawo odmówić.

Bibliografia:

  1. Profilaktyka przeciwzrostowa „wczoraj i dziś” – przegląd metod. Baranowski Włodzimierz, Heydrych-Seweryn Małgorzata, Złotorowicz-Grochowska Renata. Klinika Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej, Wojskowy Instytut Medyczny, Warszawa, Ginekol Pol. 2010, 81, 528-531
  2. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na temat zastosowania substancji płynnych i metod barierowych służących do zapobiegania powstawaniu zrostów pooperacyjnych, Warszawa 18.04.2009 r.

Autor: Katarzyna Kopecka

Close Menu
open

? Nowa wersja Szkoły Rodzenia Online ➡️ Sprawdź szczegóły

×

Koszyk